Jaki czujnik do drzwi wybrać? Poczuj się bezpieczniej we własnym domu

Jaki czujnik do drzwi wybrać? Poczuj się bezpieczniej we własnym domu

Spis treści

Odpowiedzenie sobie na pytanie jaki czujnik otwarcia drzwi będzie odpowiedni do naszego domu, może stanowić problem. Alarm otwarcia drzwi to bardzo przydatne urządzenie, które informuje nas o sytuacji, gdy ktoś wchodzi do domu czy pomieszczenia, gdy się tego nie spodziewamy. Ten stosunkowo tani sprzęt jest szczególnie często używany na drzwiach sklepowych i hotelowych, gdzie informuje o wchodzących do środkach klientach bądź nowo przybyłych gościach.

Korzyści wynikające z posiadania sygnalizatora otwarcia drzwi

Poza wcześniej wspomnianą funkcją informacyjną, czujnik drzwi, nazywany także kontaktronem, może pełnić także rolę alarmu. Wystarczy podłączyć go do systemu alarmowego, by ten, w przypadku stwierdzenia otwarcia drzwi, nie tylko powiadomił nas o włamaniu, ale także natychmiast powiadomił odpowiednie służby.

Zależnie od naszych preferencji, kontaktron może wydawać z siebie sygnały dźwiękowe oraz świetlne, lub poprzestać na poinformowaniu nas o otwarciu drzwi za pomocą komunikatu wysyłanego na telefon. Czujnik może także informować nas o tym, że ktoś za drzwiami próbuje dostać się do środka, zanim jeszcze dojdzie do otworzenia drzwi. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz miejsca, w którym planujemy zamontować to urządzenie. Mając wiedzę, gdzie będzie nam on służył, możemy przejść do wybrania odpowiedniego modelu.

Odpowiedni czujnik stosownie do potrzeb

Kontaktron drzwiowy występuje w wielu rodzajach. Przede wszystkim rodzaje czujników możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwsze to czujniki ruchu pasywnej podczerwieni. Działają na zasadzie wykrywania zmian w natężeniu promieniowania podczerwonego, które jest emitowane przez każdy przedmiot, zwierzę, a także ludzi. W sytuacji więc, gdy w danym pomieszczeniu, w którym został zamontowany kontaktron, nie ma żadnego ruchu, czujnik nie wykrywa żadnych zmian w natężeniu promieniowania. Wszelkie zmiany jednak, w postaci ruchu, upadku przedmiotów i inne, tym podobne zdarzenia, są skrupulatnie odnotowywane przez kontaktron drzwi. Mamy więc pewność, że nikt ani nic nie przedostanie się do środka niezauważony przez czujnik. Jeżeli zaś połączymy go z systemem alarmowym, to możemy spać spokojnie, nie niepokojąc się o swoje bezpieczeństwo.

Podstawowe czujniki otwarcia zbudowane są z dwóch elementów, kontaktronu oraz magnesu. Dopóki kontaktron znajduje się w polu magnetycznym, styki w nim są zwarte, a wbudowany alarm nie zostanie uruchomiony. Jest to najbardziej popularny rodzaj czujników, często stosowany jako sygnalizator otwarcia drzwi do sklepu. W przypadku, gdy zostaną one otwarte, magnes zostaje odsunięty od kontaktronu i zostaje włączony alarm, zazwyczaj dźwiękowy lub świetlny, informujący o ruchu. Rozwiązanie swoją popularność zawdzięcza głównie niskiej cenie.

Ostatni czujnik otwierania drzwi jest czujnikiem mikrofalowym. Ten rodzaj urządzenia działa na podobnej zasadzie, co radary. Kontaktron do drzwi emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od wszystkiego, a następnie wracają do czujnika. W ten sposób są one w stanie wykrywać wszelki ruch, ponadto są bardziej czułe w stosunku do czujników otwarcia drzwi innego rodzaju.

W poszukiwaniu idealnego rozwiązania

Wiedząc czym różnią się od siebie poszczególne modele czujników otwarcia drzwi, możemy przystąpić do wyboru tego idealnego. Może on być z alarmem drzwiowym, a w droższych modelach nawet z kamerą do drzwi wejściowych, która natychmiast pokaże nam kto wchodzi do domu czy sklepu. Wielu konsumentów chwali sobie rozwiązanie działające jako alarm, czujnik ruchu z powiadomieniem na telefon. Dzięki temu mogą oni od razu reagować w przypadku zagrożenia włamaniem, do tego kamera zamontowana przy drzwiach od razu nagrywa ewentualnego przestępcę.

Nie zawsze jednak potrzebne są aż tak wyrafinowane rozwiązania. W wielu miejscach wystarczy zamontowanie prostych czujników otwartych drzwi, informujących dźwiękowo o wejściu nowej osoby do pomieszczenia. Sygnalizator otwarcia drzwi do sklepu gwarantuje, że pracownicy nie będą zaskoczeni nagle pojawiającym się za ich plecami klientem, gdy są akurat zajęci zadaniami w innej części sklepu. Rozwiązanie tego rodzaju jest tanie i bardzo proste w obsłudze.

W przypadku bardziej zaawansowanych czujników zamknięcia drzwi musimy pamiętać, że wiele z tych urządzeń wymaga dodatkowego źródła zasilania. Problematycznym aspektem może również być montaż czujników ruchu na podczerwień. Zasada działania czujnika ruchu zakłada, że będą one umieszczone na tyle wysoko, by móc objąć zasięgiem funkcjonowania jak największy obszar pomieszczenia. Musimy więc brać pod uwagę, że ich zamontowanie może wymagać od nas wiercenia w suficie, użycia wkrętów lub specjalistycznego, odpowiednio trwałego kleju. Stanowi to problem w sytuacji, gdy okaże się, że czujnik drzwi bądź okna został zamontowany w nieodpowiednim miejscu i konieczne będzie jego przeniesienie.

Nowoczesne rozwiązania z bramką WIFI

Gdy jednak myślimy o rozwiązaniu bardziej skomplikowanym, niż prosty kontaktron do drzwi czy alarm na drzwi z powiadomieniem dźwiękowym, rozważmy czujniki z dostępem do Internetu. Dzięki podłączeniu ich bramki WIFI, użytkownik ma możliwość kontrolowania ich za pomocą aplikacji na komputer czy telefon. W dowolnym momencie może sprawdzić, czy nie kończy się w nich bateria, nie wystąpiły ewentualne braki w zasilaniu, w jakich godzinach uruchomiły się funkcje czujników otwartych drzwi. Dodatkowo, w połączeniu z innymi urządzeniami, mogą razem stanowić system zapewniający nam bezpieczeństwo w domu. Każdy ze sprzętów może raportować w czasie rzeczywistym o istniejących zagrożeniach (jak otwarte okno, czy podejrzana osoba stojąca za drzwiami). Poprzez aplikację można je także łatwo dezaktywować, gdy chcemy z jakiegoś powodu zrezygnować z ich działania na jakiś czas.

Najbardziej zaawansowane rozwiązania pozwalają także na prowadzenie statystyk czy podłączenie przydatnych funkcji. Począwszy od zliczania ilości osób, które weszły danego dnia do domu czy sklepu, skończywszy na automatycznym zapalaniu światła, gdy sygnalizator otwarcia drzwi wykryje ruch w pomieszczeniu. Posiadając kilka takich czujników możemy niemalże zapomnieć o korzystaniu z włączników światła. Czujniki otwierania drzwi same wykryją w którym pomieszczeniu akurat jesteśmy i to w nim uruchomią światło, jednocześnie gasząc je w innych pomieszczeniach, gdy nie wykryją w nich żadnego ruchu. Jeżeli zaś dodać do tego możliwość automatycznego sterowania natężeniem oświetlenia zależnie od ilości słońca wpadającego przez okno, to możemy w prosty sposób stworzyć sobie w domu inteligentny system oświetlenia, którego będą nam zazdrościć wszyscy odwiedzający nas goście.

Nietypowe zastosowania czujników, czyli o inteligentnym domu

Innym ciekawym rozwiązaniem z użyciem kontaktronów drzwiowych, jest wykorzystanie ich jako czujników okien. Dzięki temu możemy nie tylko stwierdzić, że ktoś naruszył ich strukturę (a czujnik zadziała jak alarm na drzwi), ale w bardziej zaawansowanych systemach możemy je wykorzystywać chociażby do zoptymalizowania systemu ogrzewania w domu lub firmie. Czujniki, stwierdzając otworzenie okna, automatycznie wyślą do systemu domowego informację o konieczności wyłączenia kaloryferów na czas wietrzenia pomieszczenia. Dzięki temu możemy znacząco oszczędzić na ogrzewaniu, nie stracimy także bezsensownie energii. System może nas także poinformować, po uprzednio ustawionym czasie, że okno jest otwarte już za długo. Jeżeli zaś czujniki zostaną sprężone z automatycznymi siłownikami, będziemy w stanie, za pomocą smartfona, zamknąć okna nawet będąc na drugiej półkuli Ziemi.

Jak więc widać, tego rodzaju urządzenia mogą nam służyć nie tylko jako czujnik otwarcia drzwi z powiadomieniem dźwiękowym czy świetlnym, bądź prosty alarm do drzwi. Mogą posłużyć jako część większego systemu, popularnie nazywanego inteligentnym domem. Wykorzystane na oknach, pozwalają nie tylko na ewentualne sterowanie nimi (przy użyciu siłowników), ale także na zasłanianie ich, gdy zdecydujemy się na montaż elektrycznych rolet. W prosty sposób możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo, ustawiając w aplikacji opcję automatycznego zasuwania się rolet, gdy czujniki ruchu stwierdzą, że wszyscy wyszli z domu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najpopularniejszym rozwiązaniem dotyczącym czujników ruchu na drzwi pozostaje jednak funkcja alarmu otwarcia drzwi. Jeżeli korzystamy z systemu inteligentnego domu, to odpowiednio umieszczone czujniki spokojnie mogą służyć jako dodatkowe zabezpieczenie naszego lokum. Czujnik otwierania drzwi działający jako alarm drzwiowy może, zależnie od ustawień przez nas wybranych, wysyłać nam powiadomienie o otworzeniu drzwi o nietypowej porze lub przez obcą osobę, albo od razu powiadomić odpowiednie służby o włamaniu. Gdy nie chcemy od razu integrować czujników w system inteligentnego domu, ale chcielibyśmy otrzymywać informację na smartfona o tym, kiedy ktoś wszedł do mieszkania lub firmy, wystarczy nam najtańszy czujnik otwarcia drzwi z powiadomieniem sms.

Jeżeli jednak chcemy mieć absolutną pewność, że mamy wszystko pod kontrolą, wybierzmy zaawansowany system inteligentnego domu, w którym znajdą się nie tylko czujniki ruchu z powiadomieniem i alarmem do drzwi, ale również odpowiednia bramka, sterująca wszystkimi urządzeniami, dbająca o nasze bezpieczeństwo i działająca zgodnie z naszymi wskazaniami.

Co więc ostatecznie wybrać?

Jak więc widać z powyższego tekstu, czujniki ruchu mogą pełnić najrozmaitsze funkcje, nie tylko jako czujniki ruchu, ale również jako systemy alarmujące, a nawet sterujące rozmaitymi funkcjami w naszym domu. Tylko i wyłącznie od nas, naszych potrzeb, a przede wszystkim, od zasobności portfela, zależy, czy wybierzemy proste rozwiązania, sprawdzające się od wielu lat. Czy też wybierzemy zaawansowane systemy, które są znacznie kosztowniejsze, ale pozwolą nam na znacznie więcej możliwości, w stosunku do mniej wyrafinowanych modeli czujników. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, najważniejsze jest, by dane rozwiązanie pasowało do nas samych, bo to my będziemy z niego korzystać. Nie warto więc za wszelką cenę sugerować się rozwiązaniami sąsiadów czy znajomych. Lepiej samemu rozeznać się w zapotrzebowaniu naszego domu lub firmy i na tej podstawie zadecydować o zakupie odpowiednich czujników lub całego ich systemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl