Jakie sterowanie roletami wybrać?

Jakie sterowanie roletami wybrać?

Spis treści

Sterowanie roletami zewnętrznymi w znaczący sposób ułatwia codzienne użytkowanie. Mechanizm ten oprócz komfortu i wygody pozwala także na kontrolowanie takich parametrów jak stopień nagrzewania się pomieszczenia oraz dopływ światła – a to wszystko dzięki możliwości dostosowania kąta nachylenia i poziomu zwinięcia profili zewnętrznych. Spośród wielu dostępnych rodzajów sterowania roletami zewnętrznymi pomożemy Ci wybrać ten najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Ze względu na swoją funkcjonalność rolety okienne zewnętrzne stanowią obecne jeden z integralnych elementów wykorzystywanych w ramach nowoczesnych technologii budowlanych. Oferują one swoim użytkownikom wiele korzyści: w letnie upały przynoszą zbawienny chłód, zimą przyczyniają się do zmniejszenia kosztów ogrzewania, zapewniając ciepło. Pełnią również istotną funkcję w kontekście bezpieczeństwa i ochrony domowników przed włamaniami oraz stanowią doskonałą barierę dla zewnętrznego hałasu.

Rolety zewnętrzne – rodzaje:

W ramach zewnętrznych rolet wyróżnia się cztery podstawowe typy:

  1. Rolety natynkowe/elewacyjne – niezwykle uniwersalny i najbardziej popularny system rolet zewnętrznych. Można je montować zarówno w nowo powstałych, jak i istniejących budynkach. Ponadto rolety natynkowe to także doskonałe rozwiązanie do zabudowy balkonów, tarasów oraz altan letniskowych. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim rolety zewnętrzne na balkon. To jedna z najlepszych form ochrony prywatności i zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Szczególnie sprawdza się w przypadku balkonów mieszczących się na parterze, jako alternatywa dla niepraktycznych i mało estetycznych krat. Istotnym czynnikiem, który zachęca do montażu jest także korzystna cena rolet zewnętrznych na balkon – to rozwiązanie na każdy portfel.

  2. Rolety podtynkowe – stosowane są w nowych budynkach. Decyzja o montażu rolet podtynkowych powinna być podjęta już na poziomie projektowania i budowy domu. To jedyny system rolet zewnętrznych, który w żaden sposób nie ingeruje z wnętrzem budynku, cała skrzynka rewizyjna umieszczana jest bowiem na zewnętrznej ścianie. Instytut Budownictwa rekomenduje montaż rolet podtynkowych szczególnie w domach pasywnych i energooszczędnych.

  3. Rolety zewnętrzne naokienne – system skrzynki nakładanej bezpośrednio na okno i razem z nim montowanej w okiennej wnęce. Dzięki doskonałej integracji zabudowy wnęki wraz z oknem, żaluzje gwarantują minimalną widoczność zabezpieczenia na elewacji. Należy jednak pamiętać, że z powodu braku możliwości zabudowy skrzynki rolety zewnętrzne naokienne nie są jedną z najlepszych form izolacji wnętrz.

  4. Rolety nadprożowe – rozwiązanie często rekomendowane przez architektów i inwestorów budowlanych, chociaż coraz mniej popularne. Skrzynka rolety zostaje zamontowana w nadprożu okna podczas budowy budynku, dlatego decyzję o montażu rolety należy podjąć już na etapie tworzenia projektu.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać do domu?

Zastanawiasz się nad tym, jakie rolety wybrać? Podczas dokonywania wyboru z pewnością warto wziąć pod uwagę dwa główne aspekty: etap, w którym podejmowana jest decyzja o zastosowaniu zewnętrznych rolet oraz ogólna, przyjęta wcześniej koncepcja wizualna dotycząca stylu architektonicznego budynku oraz zewnętrznego charakteru wystroju.

Pierwszym czynnikiem, od którego zależy wybór odpowiednich zewnętrznych rolet okiennych jest etap podejmowania decyzji o ich montażu. W momencie planowania i tworzenia projektu budynku warto się zastanowić nad zastosowaniem rolet podtynkowych i nadprożowych. Pomimo trudniejszego montażu i wyższej ceny, są one mniej widoczne i w istotny sposób przyczyniają się do korzystnego bilansu cieplnego. Jeżeli natomiast decyzja o roletach zewnętrznych do okien przypada na czas, gdy budynek został już wybudowany, możemy wybierać spośród rolet natynkowych i nakładanych. Jeśli zdecydujemy się na rolety naokienne, musimy uczynić to już na etapie montażu stolarki okiennej. Dzięki możliwości dostosowania odpowiedniego koloru skrzynki i prowadnic, system będzie ledwie widoczny. Jeśli nasz wybór padnie na rolety elewacyjne (natynkowe), instalacja może być przeprowadzona w dowolnym momencie. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie, ale jednocześnie najbardziej widoczne z zewnątrz.

Rolety zewnętrzne - jaki kolor wybrać?

Równie ważnym aspektem podczas wyboru rolet zewnętrznych na okna jest czynnik estetyczny – to on w dużej mierze decyduje o zachowaniu spójności architektonicznej budynku. Kolor rolet powinien w dużej mierze zależeć od zewnętrznego stylu wystroju domu. Nowoczesnego wyglądu budynku z pewnością dopełni szary antracyt, a rustykalny charakter najlepiej podkreślą kolory drewnopodobne. Jeśli nurtuje Cię pytanie – jaki kolor rolet zewnętrznych do białych okien? Wybierz te w jasnych odcieniach, będą korespondować z okiennicami i zadbają o wizualną spójność. Biel najlepiej odbija także promienie słoneczne, co zapewni w pomieszczeniach przyjemny chłód. Pamiętaj jednak, że jasne odcienie wymagają większej pielęgnacji i muszą być częściej czyszczone, by zachować je w dobrej kondycji. Jeśli szukasz rolet zewnętrznych na okna, które będą łatwiejsze w utrzymaniu, postaw na ciemniejsze barwy. Mogą one co prawda kontrastować z resztą elewacji, ale dzięki temu, że przyciągają i najlepiej przepuszczają promienie słoneczne, zadbają o komfort i ciepło podczas niskich temperatur.

Sterowanie roletami zewnętrznymi – ręczne czy elektryczne?

Sterowanie roletami okiennymi zewnętrznymi wykorzystuje siłowniki, silniczki i odbiorniki, dzięki którym możliwe jest precyzyjne ustawienie rolet, zgodne z naszym zapotrzebowaniem. Decydując się na dany rodzaj sterowania powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, taki jak typ i waga rolet, lokalizacja domu oraz położenie żaluzji. Do wybory mamy dwa warianty:

  1. Sterowanie ręczne (przewodowe): podnoszenie rolet odbywa się poprzez podciąganie taśmy lub sznurka albo zwijarki z korbą. Decyzja o zastosowaniu takiego rodzaju sterowania roletami zewnętrznymi powinna zostać podjęta na początkowych etapach budowy, ponieważ wymaga montażu instalacji kablowej w ścianie. System ten jest mniej popularny ze względu na niski poziom komfortu użytkowania – mechanizm wymaga od nas dużego wysiłku oraz znacznego nakładu czasu, zwłaszcza jeśli wykonujemy tę czynność kilka razu w ciągu dnia.

  2. Sterowanie elektryczne (bezprzewodowe): żaluzje zewnętrzne na okna obsługiwane są za pomocą pilota. Silnik elektryczny zamontowany w wale osłony jest połączony za pomocą przewodów z łącznikiem na ścianie lub odbiera fale radiowe kierowane z pilota. W ten sposób możemy kierować wybraną roletą lub wszystkimi jednocześnie. Taki mechanizm rolety zewnętrznej oferuje użytkownikom wiele korzyści – zapewnia pełną wygodę i umożliwia wprowadzanie takich modyfikacji, jak stopień rozszczelnienia lub obrotu profili zewnętrznych. Ponadto radiowe sterowanie zewnętrznymi roletami okiennymi daje możliwość montażu instalacji alarmowej, która m.in. umożliwia zaprogramowanie pracy rolet na określone godziny.

Jak zrobić roletę zewnętrzną – przewodnik

Podłączenie rolety zewnętrznej zależne jest od modelu instalowanych rolet. Stosunkowo prosty jest montaż rolet elewacyjnych. Należy zacząć od wyznaczenia punktów mocowania w ścianie. Ważne, aby wybór odpowiednich kołków rozporowych dostosować do wagi rolety i budowy ściany. Następnie należy przygotować otwór, poprzez który taśma zostanie poprowadzona do wewnątrz oraz przykręcić prowadnice. Kolejnym etapem jest umieszczenie wałka we wnęce okiennej i przeprowadzenie nad nim pancerza, a potem przytwierdzenie kasety i uszczelnienie szczelin powstałych przy murze. Ostatni krok to montaż zwijacza po wewnętrznej stronie ściany. W przypadku rolet na zewnątrz instalowanych wraz z oknem, warto zatrudnić specjalistyczną ekipę montażową.

Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej?

Przy wyborze odpowiedniego mechanizmu do rolet zewnętrznych powinno się wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Istotne znaczenie mają to aspekty techniczne – należy sprawdzić jaki jest rodzaj i rozmiar rury, na którą została nawinięta roleta zewnętrzna oraz ocenić długość napędu. Warto poddać analizie maksymalny udźwig silnika i moment obrotowy. Przed montażemsinika do rolet ważne jest, aby zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia przed usterkami, które oferują producenci – jak choćby ochrona na wypadek przegrzania czy oblodzenia. Ostatecznie należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rolety zewnętrzne do okien mają być sterowane ręcznie czy elektrycznie.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie rolet, musimy być przygotowani na wydatek rzędu kilkuset złotych za sztukę. Ceny rolet okiennych zewnętrznych zależne są od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest rodzaj żaluzji, jakie chcemy zamontować. Tanie rolety zewnętrzne to przede wszystkim rolety nadstawne, które umieszczane są bezpośrednio w ramie okiennej. Taka roleta będzie nas kosztować ok. 150-200 złotych. W przypadku rolet natynkowych jest to koszt w przedziale ok. 400-600 złotych. Ceny rolet zewnętrznych podtynkowych wahają się od ok. 500 do 700 złotych. Natomiast cena rolet zewnętrznych z montażem to dodatkowe ok. 100-200 złotych za sztukę. Alternatywą może być zakup rolety zewnętrznej materiałowej – tutaj ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Niemniej istotne znaczenie ma rodzaj sterowania rolet. Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie zaliczają się zdecydowanie do tańszych wyborów. Natomiast cena rolet elektrycznych to koszt rzędu ok. 1300-2000 złotych za sztukę.

Ile kosztują rolety antywłamaniowe?

Koszt najtańszych rolet tego rodzaju to ok. 200-500 złotych za sztukę. Takie żaluzje najlepiej sprawdzają się jednak w mniejszych oknach. Cena elektrycznych rolet antywłamaniowych z atestem to przedział od ok. 700 do nawet 3000 złotych. Produkty z najbardziej zaawansowanymi technologicznie zabezpieczeniami doskonale sprawdzają się jako rolety zewnętrzne na balkon czy taras, stanowiąc gwarancję spokojnego snu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl