Jaki czujnik dymu, gazu albo tlenku węgla wybrać?

Jaki czujnik dymu , gazu albo tlenku węgla wybrać?

Spis treści:

Co to w ogóle jest czujnik i do czego się go używa? Mówiąc najkrócej, to urządzenie, którego zadaniem jest wychwytywanie sygnałów z otaczającego środowiska, ich rozpoznawanie i rejestrowanie. W naukach technicznych czujnik to narzędzie dostarczające informacji o pojawieniu się określonego bodźca lub przekroczeniu jakiejś wartości progowej. W codziennym życiu taka informacja jest nam potrzebna przede wszystkim po to, by uniknąć zagrożeń związanych z pojawieniem się lub zbyt dużym wzrostem jakiegoś parametru. Na przykład czujnik czadu informuje nas, że w powietrzu pojawił się czad, czyli zabójcze dla nas opary i powinniśmy natychmiast się ewakuować, aby uniknąć zatrucia prowadzącego do śmierci. 

Czujniki czadu – zabezpieczenie przed czadem

Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezwonny, więc dla nas niewyczuwalny. Tlenek węgla wchłaniany jest wyłącznie przez drogi oddechowe. Po dostaniu się do płuc przechodzi do krwi, gdzie szybko wiąże się z zawartą w erytrocytach hemoglobiną. W organizmie powstaje związek zwany karboksyhemoglobiną lub hemoglobiną tlenkowęglową (HbCO,), który uniemożliwia przenoszenie tlenu z płuc do wszystkich komórek organizmu, co w efekcie prowadzi do zaburzenia procesu oddychania, a w efekcie do jego niedotlenienia. 

Potencjalne źródła tlenku węgla to, na przykład, nieprawidłowo eksploatowane urządzenia grzewcze zasilane naftą lub gazem ziemnym, bojlery, piecyki gazowe, piece i kominki opalane drewnem czy samochody (zasilane paliwem). 

Podczas spalania paliwa w urządzeniu grzewczym powstaje dwutlenek węgla – ale tylko wtedy, gdy do paleniska dopływa dostateczna ilość powietrza bogatego w tlen. Jeśli jest go za mało, zamiast dwutlenku węgla powstaje tlenek węgla. Dlatego bardzo istotne jest, by w pomieszczeniu, w którym dochodzi do spalania paliwa (z którym związane jest wydzielanie się tlenku węgla), była odpowiednia wentylacja.

Dzięki wykrywaczowi czadu, nawet jeśli dojdzie do sytuacji awaryjnej, mamy szansę wyjść z opresji cało – da nam on bowiem znać, że musimy się szybko ewakuować z miejsca, w którym pojawił się zabójczy tlenek węgla.

Czujnik czadu jest wyposażony w sensor elektrochemiczny oraz elektroniczny układ sterujący, pozwalający na wczesne wykrywanie CO.

Na stronie igniazdka.pl znajdą Państwa czujniki czadu – sprzęt, który może uratować życie.

Warto zapoznać się z możliwościami czujnika FIBARO CO Sensor zasilanego bateryjnie i montowanego na ścianie. Jest to model o wysokiej czułości z zintegrowanym czujnikiem temperatury, wbudowaną, migającą diodą LED oraz syreną szybko informującą o wykrytym zagrożeniu. 

Jaki wybrać?

Jeśli zastanawiają się Państwo, jaki czujnik czadu wybrać, to podpowiadamy: dobry, czyli skuteczny! A jaki jest dobry czujnik czadu?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić:

  • czy posiada certyfikaty potwierdzające zgodność z właściwymi normami, 

  • jaki jest jego okres gwarancji i eksploatacji (najlepsze działają bez problemów przez 7-10 lat)

  • czy posiada odpowiednią sygnalizację podwyższonego stężenia czadu (dźwiękową i optyczną), 

  • jakość baterii i sygnalizację, gdy się wyczerpuje (niektóre czujniki mają baterie niewymienne, wystarczające na cały okres eksploatacji) 

  • wyposażenie w funkcję autokontroli, która pełni rolę audytora kontrolującego na bieżąco prawidłowość działania elementu pomiarowego. 

Ile kosztuje czujnik czadu?

Ceny czujników czadu są zróżnicowane, wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena jest oczywiście istotnym czynnikiem przy zakupach dla większości z nas, jednak w tym przypadku zdecydowanie nie powinna być jedynym, ponieważ ważniejsze jest to, czy sprzęt dobrze wywiązuje się ze swoich zadań. Najlepszy czujnik czadu to nie ten najtańszy a ten, który zapewnia nam i naszym bliskim bezpieczeństwo. Więc na pytanie: „jaki czujnik czadu kupić”, warto odpowiedzieć sobie, kierując się tym właśnie kryterium.

Gaz ziemny jest bezbarwny, ma słaby zapach i jest lżejszy od powietrza. W połączeniu z tlenem tworzy mieszankę palną i wybuchową. W przypadku jego uwolnienia się ze zbiornika w wyniku, na przykład, nieszczelności kuchenki gazowej, i dojścia do zapłonu, choćby od włącznika oświetlenia, może dojść do tragedii. 

Czujnik gazu posiada półprzewodnikowy sensor oraz elektroniczny układ kontrolny pozwalający na osiągniecie wysokiego wskaźnika wykrywalności gazu ziemnego, LPG (propan-butan), wodoru i amoniaku.

Czujniki do gazu służą do ciągłego monitorowania obecności gazów wybuchowych w otaczającym powietrzu oraz do ich wykrywania i alarmowania o przekroczeniu ich maksymalnego bezpiecznego stężenia. Instalowane są w pomieszczeniach zamkniętych, w których istnieje niebezpieczeństwo ulotnienia się gazu z instalacji lub zasilanych nim urządzeń. 

Jeżeli stężenie gazu w powietrzu w danym pomieszczeniu osiągnie wartość powyżej 15%, zostają uruchomione sygnały alarmowe (dźwiękowe i świetlne), dzięki czemu można odciąć dopływ gazu, wyłączyć energię elektryczną oraz wezwać odpowiednie służby.

Czujnik gazu bezprzewodowy, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga do swojego działania żadnych przewodów zasilających, co bardzo ułatwia montaż i zachowanie estetyki pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeżeli zastanawiają się Państwo, jaki czujnik wybrać, na pewno warto rozważyć zakup czujnika gazu ziemnego z certyfikatemDetektor gazu z atestem to gwarancja tego, że nie kupujemy przypadkowego sprzętu, co w tym akurat przypadku jest bardzo istotne.

Jaki czujnik gazu wybrać?

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób zasilania (na baterie/elektryczny/elektryczno-bateryjny) i głośność alarmu oraz dodatkowo na to, czy posiada funkcję testu i funkcję wyłączenia alarmu.

Warto zapoznać się z ofertą czujnika dymu FIBARO SMOKE SENSOR na stronie igniazdka.pl, wykrywającego pożar nawet wtedy, gdy dym się nie ulatnia, dzięki nowoczesnym czujnikom temperatury.

Czujnik gazu i czadu jest wyposażony w dwa sensory: elektrochemiczny i półprzewodnikowy, dzięki czemu jest hybrydą czujnika czadu i czujnika gazu. Warto rozważyć jego zakup, ponieważ czujnik ten będzie nas jednocześnie chronił przed zagrożeniami płynącymi z różnych źródeł. Zaalarmuje nas, gdy zacznie się ulatniać gaz ziemny z butli, ale także wtedy, gdy na przykład w łazience pojawi się czad. Czujniki czadu i gazu to inwestycja w podwójną ochronę, istotną dla osób, w których domostwach bądź miejscach pracy znajdują się oba rodzaje zagrożeń.

Detektor czadu (i gazu) przyda się zwłaszcza w sezonie grzewczym, w którym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Ale na zatrucie tlenkiem węgla narażeni są prawie wszyscy: mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z kotłów, gazowych podgrzewaczy wody bądź kominków, a także mieszkań w bloku i kamienicy, w których znajdują się wspólne piony wentylacyjne. 

Czujniki to niewielkie, estetyczne urządzenia, a ich montaż jest nieskomplikowany i można go przeprowadzić samodzielnie. Czujnik czadu i gazu bezprzewodowy umożliwia, jak sama nazwa wskazuje, montaż bez użycia kabli.

Detektor gazu i czadu to urządzenie, które pomaga uchronić się przed nieszczęściem, ale należy podkreślić, że nawet najlepszy czujnik gazu i czadu nie zagwarantuje nam 100% bezpieczeństwa. 

Przede wszystkim należy za wszelką cenę starać się nie dopuścić do powstania czadu, a więc podłączyć każde urządzenie grzewcze do osobnego przewodu kominowego zbudowanego zgodnie z zasadami, o wymiarach dostosowanych do mocy i rodzaju paleniska i wysokości umożliwiającej wytworzenie odpowiedniego ciągu kominowego.

Trzeba też zapewnić dopływ dostatecznej ilości świeżego powietrza do paleniska (lub w jego pobliże) oraz zadbać o skuteczną wentylację. Przewody kominowe muszą być (zgodnie z prawem budowlanym) regularnie kontrolowane przez mistrza kominiarskiego i czyszczone (wentylacyjne raz w roku, spalinowe – przynajmniej dwa razy, dymowe – cztery razy w roku). 

Stosowanie się do tych przepisów ogranicza ryzyko zaczadzenia. Warto też pamiętać, że bezpieczniejsze od tradycyjnych urządzeń są kotły gazowe oraz podgrzewacze z zamkniętą komorą spalania i przewodem powietrzno-spalinowym (odprowadzanie spalin nie jest w nich uzależnione od siły ciągu kominowego i spaliny nie mogą się przedostać do wnętrza domu).

Pamiętajmy: czujnik tlenku gazu i węgla jest doskonałą inwestycją w nasze bezpieczeństwo, ale nie zwalnia nas z dbania o zgodność naszych instalacji z przepisami. 

Jaki czujnik czadu i gazu wybrać?

Rozważając, jaki czujnik czadu i gazu wybrać, warto wziąć pod uwagę te parametry, o których wspomnieliśmy powyżej w odniesieniu do czujników czadu i gazu: czujka czadu i gazu powinna spełniać te same warunki, które spełniają czujniki czadu i gazu osobno, a więc powinniśmy zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające zgodność z właściwymi normami, okres gwarancji i eksploatacji, sygnalizację podwyższonego stężenia gazu/czadu, jakość i baterii i informacje o jej wyczerpywaniu się (jeżeli czujka nie jest zasilana elektrycznie), funkcje autokontroli oraz ewentualną funkcję testu i funkcję wyłączenia alarmu.

Można też zapoznać się z wynikami czujnik czadu i gazu ranking, gdzie znajdą Państwo odpowiedź na często zadawane pytanie: czujnik czadu i gazu – jaki polecacie?

Hybrydowe czujniki czadu, gazu i dymu 3w1 lub 2w1

Czujnik czadu i dymu łączy w sobie cechy detektora czadu i wykrywacza dymu, dzięki czemu chroni nas zarówno przed tlenkiem węgla, jak i pożarem. Dzięki czujnikowi dymu i czadu jesteśmy zabezpieczeni podwójnie, na pewno więc warto rozważyć tę opcję, gdy myślimy o ochronie naszego mieszkania i nas samych.

Czujnik gazu i dymu łączy zalety czujnika gazu, zabezpieczającego nas przed niekontrolowanym ulatnianiem się gazu z zaletami czujnika dymu, który umożliwia nam wczesne wykrycie pożaru, a nawet zapobieżenie mu. 

Czujnik czadu, gazu i dymu 3w1 jest idealną opcją, gdy jesteśmy zagrożeni zarówno tlenkiem węgla, gazem ziemnym czy LPG (propan-butan), jak i pożarem. Jeśli w naszym miejscu zamieszkania bądź pracy znajdują się potencjalne źródła zagrożeń wszystkimi tymi trzema czynnikami, sensowną opcją wydaje się zabezpieczenie przed wszystkimi z nich. Najłatwiej zrobić to za pomocą jednego, dobrej jakości, urządzenia, dzięki któremu poczujemy się pewniej i bezpieczniej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl