Ile kosztuje podłączenie prądu?
Ile kosztuje podłączenie prądu?

Bez prądu nie można funkcjonować. Każde mieszkanie czy dom musi być zaopatrzone w podstawowe media. Również działka budowlana musi mieć dostęp do energii elektrycznej, bo inaczej nie wykonamy prac budowlanych. Żeby doprowadzić prąd z linii zasilającej do naszej działki czy domu, musimy wykonać przyłącze elektryczne, czyli zbudować fragment instalacji elektrycznej, który będzie łączył instalację na działce z zewnętrzną siecią elektroenergetyczną.

Jakie formalności musimy spełnić, żeby podłączyć prąd?

Przede wszystkim należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Musimy określić, gdzie i do czego potrzebujemy przyłącze energetyczne oraz podać w przypadku budowy datę jej rozpoczęcia i datę planowanego korzystania z budynku. Musimy też określić wartość potrzebnej mocy przyłączeniowej oraz przewidywany roczny pobór energii. Do wniosku dołączamy dokumenty wymagane przez naszego dostawcę prądu – np. akt własności działki, plan zabudowy czy szkic sytuacyjny.

W ciągu 30 dni od złożenia takiego wniosku powinniśmy otrzymać warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz propozycję umowy w dwóch egzemplarzach z podaniem kosztów za przyłącze oraz terminu realizacji. Na podstawie tej umowy dystrybutor podłączy prąd, który będzie mógł zasilać obiekt klienta. Jednak doprowadzenie instalacji od zainstalowanej skrzynki do samej nieruchomości będzie należało już do inwestora. Dopiero po dopełnieniu tych formalności inwestor może podpisać umowę z wybranym dostawcą energii.

Opis poszczególnych kroków i procedur związanych z podłączeniem prądu bez problemu znajdziemy na stronach poszczególnych dystrybutorów. Warto tam zajrzeć również z tego powodu, że można wydrukować formularz wniosku i dowiedzieć się, jakie dokumenty będą nam potrzebne przy jego złożeniu i jakie ceny przyłącza energetycznego obowiązują u danego dystrybutora.

Jakie mamy rodzaje przyłączy energetycznych?

Istnieją dwa rodzaje przyłączy prądu: napowietrzne i kablowe. Przyłącze napowietrzne wykonuje się obecnie tylko w przypadku, gdy w pobliżu znajduje się napowietrzna linia energetyczna. Takie przyłączenie prądu wiąże się z mniejszymi kosztami i krótszym czasem realizacji, dlatego wykorzystuje się je często do tymczasowego zasilania budowy. Wadą takiej instalacji jest jednak niska estetyka i narażenie na czynniki pogodowe, a co za tym idzie mniejsze bezpieczeństwo i wyższe zagrożenie porażeniem prądem. Instalację napowietrzną zdecydowanie trudniej również rozbudować.

Dlatego o wiele częściej stosuje się kablowe przyłącze elektryczne ziemne. Takie przyłączenie prądu do działki może być poprowadzone zarówno z linii energetycznej napowietrznej jak i podziemnej. Przyłącze kablowe łączy działkę z siecią energetyczną za pomocą kabli ułożonych w ziemi. Wymaga więc przygotowania odpowiedniego projektu i naniesienia na plan geodezyjny działki. Instalacja elektryczna musi bowiem znajdować się w odpowiedniej odległości od pozostałych mediów.

Ukryte pod ziemią przyłącze kablowe można stosować do większych mocy i doskonale sprawdza się jako połączenie docelowe. Jest bardziej niezawodne, łatwiej je rozbudować i modernizować. Jednak kosztprzyłącza energetycznego kablowego jest nieco wyższy, a konieczność przygotowania dodatkowej dokumentacji i wykonania prac ziemnych wpływa na dłuższy czas realizacji.

Czy warto decydować się na przyłącze budowlane?

Jeżeli zależy nam na czasie, możemy zdecydować się na przyłącze tymczasowe, wykorzystywane tylko na czas inwestycji. Termin realizacji takiego przyłącza jest o wiele krótszy. Wystarczą nam wtedy warunki instalacji przyłącza i umowa z zakładem energetyki. Jednak prąd budowlany jest droższy, a po zakończeniu budowy i tak należy zastąpić takie prowizoryczne rozwiązanie docelową instalacją.

 

Ile kosztuje przyłącze energetyczne?

Opłata za przyłączenie do sieci energetycznej jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju i długości przyłącza oraz mocy przyłączanego prądu. Dodatkowo na koszty ma wpływ zastosowana technologia oraz wycena prac związanych z budową instalacji, czyli rzeczywiste nakłady dystrybutora energii. Nie bez znaczenia jest też regionu, w którym mieszkamy. Mamy bowiem możliwość wyboru dowolnego sprzedawcy energii, ale nie możemy wybrać dowolnego dystrybutora – tutaj obowiązuje regionalizacja. Stawki za wykonanie przyłącza podane są na stronach poszczególnych dystrybutorów. Standardowa długość przyłącza to maksymalnie 200 m. Za każdy dodatkowy metr koszt przyłącza energetycznego może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt złotych w zależności od dostawcy.

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje przyłącze elektryczne. Na stronach poszczególnych dystrybutorów możemy oczywiście znaleźć konkretne dane. I tak przykładowo Enea podaje, że koszt przyłącza prądu w przypadku kabli położonych pod ziemią to 56,43 zł/kW brutto a w przypadku przyłącza napowietrznego to 16,05 zł/kW brutto. Za każdy dodatkowy metr powyżej 200 m zapłacimy w przypadku przyłącza kablowego 41,14 zł brutto i 30,38 zł brutto w przypadku przyłącza napowietrznego.

Są to oczywiście wartości szacunkowe i orientacyjne. Uwzględniają one standardowe parametry dla klientów indywidualnych. Firmy produkcyjne muszą się liczyć z zupełnie innymi kosztami i czasem realizacji przyłącza. Podana cena przyłączy elektrycznych nie uwzględnia również kosztów administracyjnych czy kosztów przygotowania odpowiedniej dokumentacji.

 

Jak długo musimy czekać na doprowadzenie prądu do działki?

Realizacja przyłącza elektrycznego może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na instalację tymczasową. Jej budowa zazwyczaj trwa maksymalnie dwa miesiące.

Szybkość wykonania przyłącza zależy w dużej mierze od firmy zewnętrznej, która zostanie wytypowana przez dystrybutora na podstawie przetargu. Firma ta wykona instalację przyłącza zgodnie z warunkami zakładu energetycznego. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie podłączenia prądu polega na jego doprowadzeniu do skrzynki zabezpieczającej wraz z zamontowaniem licznika. Przyłącze doprowadza więc prąd do linii działki i jest instalowane najczęściej na jej granicy w formie skrzynki z licznikiem i głównym zabezpieczeniem. Cena przyłącza energetycznego od skrzynki do domu to kolejny koszt inwestora.

Jaki prąd wybrać?

Już na etapie wniosku musimy określić moc przyłączeniową i zapotrzebowanie na prąd oraz zdecydować się na układ jedno- lub trójfazowy. W zasadzie już na tym etapie warto poszukać doświadczonego elektryka, który doradzi nam, który wariant jest najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb. Budując dom, garaż czy domek letniskowy, potrzebujemy standardowego przyłączenia o napięciu 230 V – to tzw. prąd jednofazowy - lub 400 V, czyli prądu trójfazowego.

Przyłącze jednofazowe czy trójfazowe?

Aby dokonać właściwego wyboru, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak często i jak duże będziemy mieli zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Wcześniej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych najczęściej stosowało się instalacje jednofazowe. Ale obecnie nasze zapotrzebowanie na prąd jest coraz większe. Korzystamy z coraz większej liczby urządzeń, które zużywają coraz więcej prądu. Decydujemy się na montaż klimatyzacji, kuchenek indukcyjnych, elektrycznych podgrzewaczy do wody. Kupujemy energochłonne sprzęty do pracy w ogrodzie. Używamy też coraz większej ilości sprzętów w tym samym czasie.

 

Dlatego wielu inwestorów decyduje się na przyłącze trójfazowe o mocy powyżej 6 kW i napięciu 400V. Taka instalacja zapobiega ewentualnym przeciążeniom. Prąd jednofazowy korzysta z dwóch kabli. Prąd trójfazowy – czyli tzw. siła – płynie czterema kablami, co przy dużym zużyciu prądu daje możliwość podzielenia instalacji na kilka niezależnych obwodów jednofazowych.

Ile kosztuje podłączenia siły?

Realizacja instalacji trójfazowej jest droższa od jednofazowej – wymaga większej ilości przewodów. W przypadku siły nieco więcej zapłacimy również za przesył prądu. Jednak na wysokość naszych rachunków będzie wpływać przede wszystkim realne zużycie energii, a nie rodzaj prądu. Dlatego i tak warto wziąć pod uwagę tą opcję. Instalacja trójfazowa daje nam możliwość korzystania z wielu urządzeń o dużej mocy, co wiąże się z większym komfortem korzystania ze sprzętów i brakiem ryzyka przeciążenia instalacji. Poza tym, jeżeli okaże się, że nasze zapotrzebowanie na prąd z czasem wzrośnie i nasza jednofazowa instalacja będzie niewystarczająca, i tak będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Przy zamianie instalacji jednofazowej na trójfazową konieczna jest zmiana licznika i przebudowa samej instalacji. Musi być to zrobione przez fachowca elektryka.

Doprowadzenie prądu to dopiero początek wydatków

Trudno odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje nas podłączenie prądu, ponieważ

patrząc na to całościowo koszt doprowadzenia prądu do działki to dopiero początek wydatków. Dodatkowo musimy zbudować instalację doprowadzającą prąd do domu oraz instalację rozprowadzającą prąd po budynku. Wiele tu zależy od materiałów i technologii, którą wybierzemy. Wpływ na koszty będzie miała także wielkość budynku oraz projekt samej instalacji. Ostatecznie o kosztach zadecyduje inwestor i jego oczekiwania odnośnie funkcjonalności instalacji elektrycznej w budynku.

Wybór osprzętu

Na samym końcu tej drogi będziemy wybierać osprzęt elektryczny, gniazda i wyłączniki. Oferta na rynku jest bardzo bogata. W sklepie igniazdka.pl znajdziemy systemy ramkowe i gniazda multimedialne najlepszych polskich i światowych producentów. Mamy tutaj ogromne możliwości wyboru zarówno pod względem ceny, funkcjonalności jak i wyglądu. Obok produktów takich producentów jak Berker, Legrand i Schneider znajdziemy produkty rodzimych firm, min. Ospel, Kontakt Simon czy KOS.

Producenci oferują w tej chwili ogromny wybór modeli systemów ramkowych, które jesteśmy w stanie idealnie dopasować do kolorystyki i charakteru wnętrza. Znajdziemy ramki szklane, betonowe czy drewniane w bardzo bogatej kolorystyce, matowe lub z połyskiem, od klasycznych do zupełnie futurystycznych i oryginalnych kształtów. Możemy zainstalować włączniki dźwigniowe, gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych, nowoczesne gniazda multimedialne i radiowe. Dostępne podzespoły pomogą nam też w realizacji projektów stawiających na całkowitą automatyzację, czyli budowę tzw. inteligentnych domów.

Ważne, żeby już na poziomie projektu znać swoje potrzeby i właściwie zaprojektować instalację. Liczy się bezpieczeństwo i gwarancja bezawaryjności, ale również sposób montażu, funkcjonalność, estetyka i dopasowanie do stylu danego pomieszczania.

Inne popularne wpisy:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl