Jak ustawić antenę satelitarną? Poradnik i najważniejsze informacje o antenach.
Jak ustawić antenę satelitarną? Poradnik i najważniejsze informacje o antenach.

Większość użytkowników telewizji satelitarnej co jakiś czas zmaga się z problemem zmiany położenia anteny. Przyczyn tego zjawiska może być wiele: wiatr, gałęzie, zwierzęta. Niewątpliwie kwestia przypadkowej zmiany ustawienia anteny satelitarnej może być bardzo kłopotliwa. O ile poraz pierwszy ustawieniem anteny zajmują się technicy oddelegowani przez Cyfrowy Polsat czy Canal+, o tyle wzywanie ich za każdym kolejnym razem jest już nieco kłopotliwe.

Nierzadko zależy nam na tym, aby sygnał wrócił natychmiast, choćby wtedy, gdy odbywa się ważny dla nas mecz. Nikt z nas nie wybiera losowych zdarzeń kierowanych przez naturę, lecz każdy chciałby znowu móc oglądać telewizję, najlepiej od zaraz! Zatem sprawdźmy, jak ustawić antenę satelitarną tak, by satelita Cyfrowego Polsatu, Orange TV czy Canal+ znowu przekazywała nam najlepszej jakości sygnał do odbiornika. 

Ustawienie anteny satelitarnej - podstawowe zasady

Satelita Polsat, podobnie zresztą jak jej odpowiedniki sygnowane marką Canal+, do prawidłowego odbioru sygnału potrzebuje niezakłóconej przestrzeni. Tym samym nie mogą jej zasłaniać inne budynki, drzewa czy też inne przeszkody terenowe. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza wtedy, kiedy pozycja anteny znacznie się zmieniła od czasu ostatniego ustawiania satelity przez instalatorów. Oczywiście konieczne jest także odpowiedzenie sobie na pytanie, czy odległość satelity Cyfrowego Polsatu od dekodera nie przekracza 30 metrów. Są to absolutnie podstawowe kwestie, warto zacząć jednak właśnie od nich, gdyż czasami są to środki wystarczające do osiągnięcia sukcesu. Pamiętaj także, że podczas ustawiania anten satelitarnych nie można uszkodzić czaszy anteny, gdyż znacznie pogorszy to jakość sygnału! Antena sat to bardzo precyzyjne urządzenie, a ustawienia anteny cyfrowy Polsat oraz Canal+ są konkretnie określone przez nadawcę sygnału. Należy postępować zgodnie z instrukcjami i zaleceniami. 

Odpowiednie kąty i kierunek ustawienia anteny satelitarnej

Najważniejszymi wskazówkami odnośnie tego, jak ustawić antenę satelitarną Polsatu,czy też antenę Canal+, są podane na stronach tych firmy wartości kątów potrzebnych do ustawienia anteny. Dla każdego miasta są to inne wartości, mierzone przy pomocy trzech kątów. Dla Canal+ są to: A (kąt konwertera), B (kąt elewacji), C (kąt od kierunku południe). Przykładowo, dla Zielonej Góry kąty te wynoszą odpowiednio: 2, 30.5 oraz 3.2. Dla Gdańska, położonego w innej części kraju, wartości te są już całkiem inne: 8, 28.6 oraz 12.6. Jeżeli chodzi o Cyfrowy Polsat, kąty są nazwane w następujący sposób: kąt elewacji, azymut oraz kąt odchylenia polaryzacji. I tak, przykładowe kąty dla dwóch wspomnianych miast są niemal identyczne, lub identyczne jak w przypadku anteny od Canal+. Daje to nam pewne pojęcie na temat tego, jak ustawienie anteny satelitarnej Cyfrowy Polsat czy Canal+ różni się w zależności od miasta, w jakim się znajdujemy. Bądźmy więc precyzyjni i korzystajmy z oficjalnej dokumentacji. W internecie dostępne są również mapyustawienia anteny satelitarnej hotbird, dające nieco precyzyjniejszy podgląd na kwestię ustawiania satelity w sytuacji, gdy mieszkamy poza terenami miejskimi.

Kierunek ustawienia anteny satelitarnej to przede wszystkim wspomniane wcześniej kąty konwertera, elewacji oraz kąt od kierunku południe (A / B / C) dla konfiguracji Canal+, lub ich analogiczne odpowiedniki: kąt elewacji, azymut oraz kąt odchylenia polaryzacji, jeżeli mowa o Cyfrowym Polsacie. Jeśli chodzi o kierunki świata, antena powinna być skierowana w stronę południową. 

Zanim przejdziemy do instalacji anteny satelitarnej raz jeszcze sprawdźmy, czy odległość, montaż anteny oraz wszystkie inne podstawowe aspekty są w porządku. W innym przypadku konieczna może okazać się wizyta w sklepie RTV/sat-tv lub zwykłym markecie. Przedstawmy w kilku krokach jak ustawić antenę Cyfrowy Polsat samodzielnie. Nie jest to bardzo skomplikowany proces, więc spokojnie można zrobić to bez pomocy fachowcą Niemniej jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, warto umówić się na wizytę technika. Z pewnością zajmie mu to mniej czasu, jednak usługa ta nigdy nie jest darmowa. Dlatego też dla zainteresowanych przedstawiamy krótki poradnik, jak ustawić satelitę bez niczyjej pomocy. 

Jak samemu ustawić antenę satelitarną?

Zakładamy, że satelita ustawiona i wstępnie zamontowana jest już od strony południa (ewentualnie południowego zachodu). To absolutna podstawa, o której warto przypomnieć raz jeszcze - każdą satelitę ustawiamy w stronę południową. Czasza satelity Polsatu musi być zamontowana na uchwycie antenowym, który zainstalowany jest pionowo, dokładnie pod kątem 90 stopni względem ściany - posłużmy się poziomicą w razie wątpliwości. W razie problemów przy ustawianiu anteny satelitarnej Polsatu producent dopuszcza tymczasowe zastosowanie specjalnej obejmy, ułatwiającej manewrowanie. Można również posłużyć się pomocą innej osoby. Nie dokręcamy żadnej śruby na konwerterze, ponieważ będziemy nim manipulować w celu odnalezienia sygnału. Następnie następuje właściwe ustawianie jakości sygnału anteny satelitarnej, w trakcie którego kontrolujemy (przy pomocy tabelki) kąt elewacji oraz azymut. Dobrze, aby w tym czasie ktoś obserwował poziom sygnału (siła / jakość) sygnalizowany przez dekoder Polsatu. Służy do tego dedykowana opcja kontroli sygnału w oprogramowaniu. Ustawienie satelity wymaga konfiguracji następujących parametrów:

  • Kąt elewacji - ustawienie anteny względem ściany (patrząc od boku). Jest to innymi słowami jej odchylenie od pionu wyznaczonego przez elewację budynku. Początkowa pozycja, od której zazwyczaj zaczynamy regulację anteny to 0 stopni, jednak wiążące informację o kącie są widoczne na prowadnicy anteny, dzięki odpowiedniemu znacznikowi. W razie konieczności, pozycję anteny zmieniamy o 1,2 lub 3 stopnie względem pionu. Zawsze sugerujmy się tabelą opracowaną przez Polsat czy innego operatora anteny.

  • Azymut - zwróconą na południe antenę obracamy nieco na wschód albo zachód. Naszym celem jest w tej chwili ustawienie anteny satelitarnej w pozycji określonej w tabeli Polsatu jako azymut. Kręcimy całą anteną i kontrolujemy poziom sygnału wraz z drugą osobą, mającą dostęp do informacji na dekoderze. 

  • Kąt odchylenia polaryzacji - kąt ten zmieniamy uchwytem mocującym konwertera. To najbardziej wystająca część anteny satelitarnej Polsatu. Pamiętajmy, by kręcić uchwyt odpowiednim ruchem, aby uniknąć przypadkowego wygięcia. Patrząc na talerz na wprost, powinno to przypominać ruch wskazówek zegara. Im bardziej na wschód Polski, tym kąt odchylenia polaryzacji jest większy. Dla Szczecina wynosi on 1.1 stopnia, zaś dla Białej Podlaskiej niemal 8. Precyzyjne wartości podane są w tabeli. 

Jak ustawić antenę satelitarną - czynności końcowe 

Powyżej dosyć szczegółowo wyjaśniliśmy, jak ustawić antenę polsatu bez pomocy technika, polegając co najwyżej na pomocy osoby sprawdzającej poziom sygnału na telewizorze oraz ogólnodostępnym wartościom kątów dla poszczególnych lokalizacji. Po wstępnym ustawieniu anteny satelitarnej Polsatu warto jeszcze raz sprawdzić siłę i jakość sygnału, dokonując ostatnich, minimalnych korekt. Zadbajmy o to, by na dekoderze pojawiła się najwyższa możliwa jakość sygnału, nawet kosztem zmniejszenia jego siły. Dzięki temu nie będziemy doświadczać zakłóceń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Na samym końcu konieczne jest przykręcenie śrub mocujących. Nie stosujmy zbyt dużej siły, ponieważ istnieje ryzyko odkształcenia czaszy anteny lub zmiana jej położenia. Zarówno jedno, jak i drugie oznacza dalsze problemy. Istnieją także specjalne aplikacje do ustawienia anteny satelitarnej Cyfrowego Polsatu. Przydają się one również w przypadku innych telewizji satelitarnych. Ideą tych programów jest pomoc w odmierzeniu odpowiednich kątów montażu anteny satelitarnej, po uprzednim uzyskaniu informacji o lokalizacji odbiornika (GPS). Aplikacja wymaga jedynie kompasu, który wbudowany jest w większość nowych telefonów. Precyzyjne informacje uzyskujemy na ekranie telefonu. Dzięki nim już nie musimy martwić się tym, jak samemu ustawić antenę satelitarną. Wszystko staje się prostsze.

Jak ustawić antenę satelitarną w Canal+?

W przypadku Canal+ idea stojąca za ustawianiem anteny satelitarnej jest identyczna. Nie musimy zastanawiać się, jak ustawić antenę satelitarną Canal+ bez miernika, gdyż również i tu dostępne są podziałki bądź skale. To właśnie na nich opieramy ustawienie satelity. Kluczowe wartości kątów zawarte są w tabelce na stronie internetowej Canal+. Warto zapoznać się z wyjaśnieniem tego, co oznaczają oznaczenia poszczególnych kątów:

  • A - Konwerter obracamy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara o kąt podany w tabelce, odmierzając go od pionowej pozycji. Ostateczny montaż powinien mieć miejsce po uzyskaniu odpowiednich wyników testu siły i jakości zasięgu. Konieczna jest pomoc drugiej osoby, kontrolującej te wartości na telewizorze. 

  • B - Kąt elewacji, czyli ten występujący pomiędzy anteną a elewacją budynku (ścianą). Zawsze korzystajmy z wbudowanej podziałki, dokonując ewentualnych korekt spowodowanych krzywą pozycją masztu.

  • C - Ustawienie kierunku anteny. Ruszamy całą anteną zgodnie z ruchem wskazówek zegara (wschód - zachód), dbając o odpowiedni kąt, zgodny z tabelką Canal+.

Ustawienie anteny satelitarnej hotbird 6/8/9 - te same zasady dla każdej telewizji

Cyfrowy Polsat, jak i Orange TV czy Canal+ korzystają z satelit typu Hot Bird. Są to:

  • Hot Bird 6 (Eutelsat Hot Bird 13A), 

  • Hot Bird 8 (Eutelsat Hot Bird 13B),

  • Hot Bird 9 (Eutelsat Hot Bird 13C). 

W związku z tym ustawienia anteny satelitarnej hotbird są analogiczne dla każdej z tych trzech wymienionych telewizji. W zależności od wykorzystywanej satelity nieco mogą się tylko różnić kąty elewacji, kierunek anteny czy kąt konwertera względem uchwytu. Zasadnicza metoda ustawienia anteny satelitarnej hotbird 6/8/9 jest jednak identyczna. Nie warto więc martwić się tym, jak ustawić satelitę w przypadku zmiany dostawcy usług. Jak widać, samodzielne ustawienie anteny satelitarnej nie jest takie trudne. Wystarczy posiłkować się informacjami od operatora oraz przestrzegać podstawowych reguł, które zostały przedstawione w powyższym artykule.

Inne popularne wpisy:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl