Co to i jak zbudować inteligentny dom?

Co to i jak zbudować inteligentny dom?

Spis treści

Inteligentny dom to dom, który wykorzystuje automatykę domową do zarządzania nowoczesnymi systemami. W takim domu znajdują się odpowiednio zintegrowane i nowoczesne systemy, które pracują w sposób automatyczny i zgodnie z zaleconymi komendami przez człowieka. To również starannie dobrane gniazdka elektryczne, wszelki osprzęt elektryczny zintegrowany z nowoczesnymi systemami automatycznymi czy szybkozłączki, przedłużacze i osprzęt natynkowy. Dlaczego więc aktualnie inteligentne domy są tak popularne? Przede wszystkim ze względu na automatyczną obsługę systemów, która pozwala oszczędzać czas i pieniądze właścicielom. Ponadto dlatego, że tak zautomatyzowane rozwiązania pomagają właścicielom w obowiązkach domowych.

Dlaczego warto inwestować w inteligentny dom

Odpowiednia i dobrze zaprojektowana instalacja to coś, co powinien zawierać każdy inteligentny dom a zestaw takich urządzeń, które są kompatybilne, rzetelnie sprawdzone i wydajne to podstawa. Co jeszcze? Owe wydajne systemy automatyczne muszą być ze sobą odpowiednio zintegrowane, co pozwoli na płynne wykonywanie zleconych komend. Systemy automatycznie dopasowują się do zmieniających się warunków atmosferycznych i np. opuszczają rolety czy zarządzają pracą okien. Z pomocą automatyzacji właściciel może zlecić wykonanie wielu czynności bez konieczności ruszania się z ulubionego fotela np. zlecić wyłączenie urządzeń z konkretnego gniazdka.

Natomiast podczas opuszczania mieszkania właściciel może wydać polecenie takim systemom, aby te zgasiły światło czy zmniejszyły temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Właściciel może również zakomunikować systemowi prośbę, aby jego gniazdko z uziemieniem odłączyło kabel od ładowarki telefonu. Właśnie z tego powodu warto dokładnie przemyśleć zakup gniazdek, które dają tak wygodne i nowoczesne możliwości. W ofercie naszej firmy znajduje się wiele rodzajów gniazdek multimedialnych i z uziemieniem od zaufanych polskich i światowych producentów takich jak: Ospel, Kontakt Simon czy Berker, Legrand i Schneider. Jeśli zamierzają Państwo zamówić gniazda elektryczne firmy Berker, to warto zapoznać się z naszym artykułem na blogu: Rozmieszczenie puszek Berker 1930 Rosenthal, który pomoże w przygotowaniu odpowiednich wymiarów pod gniazda w inteligentnym budynku.

Inteligentny dom – dlaczego warto go mieć?

Inteligentny dom ma zintegrowane ze sobą urządzenia, które mogą działać samodzielnie lub na zasadzie wzajemnej współpracy i komunikacji. Odpowiada za to koncepcja tzw. Internetu Rzeczy (Internet of Things). Dlaczego więc warto mieć inteligentny dom? Oto kilka powodów, o których warto pamiętać!

System inteligentnego budynku skutecznie chroni przed złodziejami

Po pierwsze, taki system inteligentny ułatwia właścicielom zarządzanie różnymi sprzętami gospodarstwa domowego, pozwala zdalnie zarządzać czujnikami światła i natężeniem temperatury w pomieszczeniu i pomaga skutecznie zabezpieczyć dom przed złodziejami. Właściciel może np. włączyć światło nawet, gdy go nie ma w domu, po to by zmylić i odstraszyć złodzieja.

Ogromna wygoda obsługi i zdalne zarządzanie inteligentnym domem

Po drugie: właściciel może w wygodny sposób komunikować się z urządzeniami, wydawać im polecenia i oszczędzać w ten sposób mnóstwo czasu. Za pomocą inteligentnych systemów w swoim domu ma możliwość dostosowania nawet kolorystyki w wybranym pomieszczeniu co pozwala dowolnie kształtować nastrój właśnie w tym pokoju.

Po trzecie: takie systemy inteligentnego domu łatwo się obsługuje, dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem i warto z nich korzystać zawsze wtedy, ilekroć chcemy zaoszczędzić czas. Co jeszcze zyskuje właściciel, gdy korzysta z takiego sposobu sterowania inteligentnym domem? Właściciel inteligentnego domu może dostosować temperaturę w pomieszczeniu z pozycji swojego smartfona, nawet wtedy, gdy nie ma go w domu. W każdej chwili może również wykonać inne czynności np. zarządzać tym, jakie kable są podłączone do gniazdek elektrycznych i w każdej chwili je zdalnie odłączyć. Właściciel domu może również dostosować poziom oświetlenia czy wyłączać urządzenia z gniazdek za pomocą smartfona.

Na czym polega system inteligentnego domu?

System inteligentnego domu to doskonały sposób na oddelegowanie automatyzacji nieco obowiązków i zaoszczędzenie mnóstwa cennego czasu. To także praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie stosowane głównie w nowoczesnym budownictwie.

Przede wszystkim smart home system i takie nowoczesne rozwiązania automatyczne to ogromne ułatwienie i wygoda korzystania na co dzień dla właścicieli takich mieszkań. To również sposób na automatyzację wielu prostych czynności takich jak np. włączanie i wyłączanie światła w pokojach, dostosowanie temperatury do potrzeb domowników, kolorystyki budującej nastrój, natężenia poziomu oświetlenia czy podlewanie kwiatów w ogrodzie.

Nowoczesny system inteligentnego budynku działa w sposób bardzo wszechstronny i ułatwia organizację czasu. Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że właściciel domu może sterować wieloma urządzeniami domowymi za pomocą swojego smartfona. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i wygodne, ponieważ pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Systemy inteligentnego domu – jakie są ich korzyści?

Domy inteligentne potrafią również przypomnieć mieszkańcom o obowiązku wyniesienia śmieci czy konieczności opróżnienia przydomowego szamba w konkretnym terminie. Instalacje inteligentne, czyli takie, które składają się z automatycznych systemów, mają wiele zalet. Potrafią po uprzednim komunikacie właściciela, samodzielnie podlać kwiaty w ogrodzie, co jest wygodne dla właścicieli mieszkania. Umożliwiają również zdalną oszczędność energetyczną czy zabezpieczenie domu przed osobami trzecimi.

Przede wszystkim inteligentny dom i systemy w nim stosowane, to ogromna oszczędność czasu. To szczególnie ważne dla zajętych osób, które doceniają takie ułatwienia.

Drugi powód to ogromna wygoda korzystania z takich rozwiązań. System

inteligentnego domu pozwala na zdalne sterowanie klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem, roletami a nawet rekuperacją! Każdy z systemów w domu jest ze sobą połączony tak, aby urządzania wewnątrz domu działały w wydajny i energooszczędny sposób. Takie inteligentne systemy to również korzyść ekonomiczna i finansowa dla właścicieli domów.

To również znaczne ułatwienie na co dzień, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, aby zajmować się wszystkimi obowiązkami w domu. Automatyczne systemy to sposób na oddelegowanie pewnych drobnych obowiązków i zyskanie więcej czasu na przyjemności czy spotkania z przyjaciółmi. Natomiast taka automatyzacja zadań to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych.

Instalacja inteligentnego domu – co powinna zawierać?

Inteligentny dom powinien składać się przede wszystkim z niezawodnej instalacji elektrycznej najlepiej zaprojektowanej od podstaw przez doświadczonych specjalistów. Instalacja inteligentnego domu to starannie zaprojektowane układy, które pozwalają na zdalne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, filtracją powietrza wewnątrz budynku, a także bezpieczeństwem w postaci systemu alarmowego i zewnętrznego monitoringu, pracą rolet czy głośników.

Inteligentne domy składają się z urządzeń elektronicznych, które są wyposażone w niezbędne sterowniki, a zarazem odpowiednie przewody. To właśnie one umożliwiają wzajemną komunikację pomiędzy urządzeniami i ułatwiają właścicielom wygodne, zdalne zarządzanie.

Jak zrobić samemu inteligentny dom, czyli jak przygotować się do tego na etapie projektowania?

Dom inteligentny składa się przede wszystkim z układów otwartych do których należy samodzielnie dobrać odpowiednie sterowniki. Projekt najlepiej rozpocząć od przeanalizowania swoich oczekiwań i starannie go zaprojektować lub zlecić to zadanie fachowcom.

Potrzeby i oczekiwania dot. smart home powinny być podstawą do zaprojektowania wydajnego systemu. Kolejny krok to instalacje inteligentne, które wiążą się z koniecznościąrozprowadzenia przewodów o napięciu 230V według zaprojektowanego wcześniej planu oraz zgodnie z zaleceniami certyfikowanego specjalisty. Instalacja w inteligentnym domu wymaga również podłączenia i testowania czujników związanych z instalacją niskonapięciową. Ten etap musi być zrealizowany przed tynkowaniem ścian w domu lub mieszkaniu. Inteligentny dom i systemy powinny być projektowane przez doświadczonych specjalistów.

Dom inteligentny składa się z zaawansowanej pod względem technologicznym sieci, która umożliwia automatyczne zarządzanie wieloma systemami w domu. Ponadto takie rozwiązanie pozwala zintegrować wszystkie urządzenia elektryczne i za pomocą komend oraz specjalnej aplikacji zarządzać ich funkcjonalnościami. Taka obsługa jest bardzo wygodna, dlatego wciąż wiele ludzi decyduje się na inteligentny dom bezprzewodowy.

Inteligentne domy wyposażone w taką instalację ułatwiają zarządzanie w zakresie dom-system, dlatego każdy właściciel je doceni i zaoszczędzi dzięki mnóstwo pieniędzy. Instalacje inteligentnego domu składają się z gniazdek multimedialnych, specjalnych aplikacji ułatwiających sterowanie i wielu udogodnień, które są zaprojektowane po to, aby ułatwiać ludzkie życie. Ponadto tego typu inteligentne instalacje są odpowiednio zabezpieczone przed awariami, ryzykiem zalania wodą czy przepięciami, aby zapewnić właścicielom domów i mieszkań odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jak wygląda sterowanie domem?

Jak działa sterowanie domem? Inteligentny system działa w ten sposób, że reaguje na zlecone komendy i za pomocą jednego ruchu w aplikacji umożliwia właścicielowi zdalne sterowanie sprzętami domowymi. Ponadto korzystanie z tego typu rozwiązań gwarantuje oszczędność energii i pieniędzy. Sterowanie domem jest możliwe zarówno wtedy, gdy właściciel przebywa w domu, jak i wtedy, gdy go w nim nie ma. Zdalne zarządzanie inteligentnym jest więc bardzo wygodne i bezpieczne dla właścicieli.

Inteligentne mieszkanie i nowoczesne systemy – przyszłość należy do automatyzacji

Automatyka dziś to przede wszystkim ogromne ułatwienie dla osób zapracowanych i takich, które muszą na co dzień pamiętać o wielu obowiązkach. To też szansa na oddelegowanie prozaicznych czynności automatyce. To naprawdę niezwykle wygodne i wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl