2000 zł - rabat 2 % || 3000 zł - rabat 3 % || 4000 zł - rabat 4 %

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Wyłącznik schodowy do montażu na klatkach schodowych

Oświetlenie klatki schodowej to gwarancja bezpieczeństwa i standard, jakiego coraz częściej oczekujemy od architekta przygotowującego projekt instalacji elektrycznej. Włącznik schodowy różni się od włącznika tradycyjnego tym, że sterowanie światłem odbywa się w dwóch różnych miejscach. Przykładowo, za pomocą włącznika zapalamy światło na parterze, a gasimy je wyłącznikiem na piętrze.

W naszej ofercie znajdziesz kilkadziesiąt markowych wyłączników schodowych od najlepszych producentów, takich jak Schneider, Ospel, KOS, Legrand, Berker, Kontakt-Simon i Elektro-Plast. W sprzedaży dostępne są wyłączniki natynkowe oraz podtynkowe, które można dopasować do własnych preferencji. Każdy wyłącznik schodowy może być dodatkowo wyposażony w podświetlenie, które zwiększa funkcjonalność przełącznika zamontowanego w ciemnym pomieszczeniu.

Rodzaje wyłączników schodowych

Wyłącznik schodowy może być pojedynczy lub podwójny. Oba rodzaje przeznaczone są do włączania światła w jednym miejscu i wyłączania w drugim (np. na parterze i na piętrze), jednak wyłącznik schodowy podwójny wyposażony jest w dwa klawisze, dzięki czemu może obsługiwać dwa schodowe obwody elektryczne. Ze względu na to, że wyłącznik schodowy podwójnyobsługuje więcej niż jeden obwód, zaliczany jest do łączników świecznikowych (grupowych).

Pomiędzy wyłącznikami schodowymi można również zainstalować wyłącznik krzyżowy (jeden lub kilka), który daje możliwość zastosowania instalacji schodowej na dowolnej liczbie kondygnacji. Wyłącznik krzyżowy pozwala na montaż większej liczby kontaktów i zwiększa funkcjonalność instalacji.

Włącznik schodowy – zastosowanie i zalety

Łącznik schodowy przeznaczony jest do montażu na klatkach schodowych, w korytarzach i długich pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie stawiamy na wygodę użytkowania.

Przełącznik schodowy to klasyczne i sprawdzone rozwiązanie będące alternatywą dla nowoczesnej fotokomórki. O ile fotokomórka jest wygodna i nie wymaga szukania po omacku kontaktu, o tyle bywa również bardzo czuła na najmniejsze poruszenie (np. nocny spacer kota) i często uruchamia światło na zbyt krótki lub zbyt długi czas. Sterowanie światłem za pomocą wyłącznika schodowego pozwala więc przejąć pełną kontrolę nad zarządzaniem energią i w rezultacie zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Wiemy już, czym jest wyłącznik schodowy. Schemat instalacji ułatwi zrozumienie jego działania. Jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy lub podwójny? Podłączenie wyłącznika schodowego nie jest skomplikowane, jednak wymaga ostrożności i doświadczenia. Pamiętaj, by odciąć zasilanie energii elektrycznej, zanim zaczniesz montować wyłącznik schodowy. Schemat montażu instalacji wymaga poprowadzenia przewodów neutralnych i ochronnych.

Na początek weźmy pod uwagę pojedynczy włącznik schodowy. Schemat jego podłączenia zawiera dwa włączniki umieszczane w dwóch różnych miejscach (np. przy schodach – na górze i na dole). Włącznik schodowy montuje się przy użyciu dwóch przewodów, które razem stanowią połączenie schodowe. Za pomocą przewodu elektrycznego doprowadzamy pierwszy włącznik do fazy, natomiast do drugiego podłączamy źródło światła.

Schemat podłączenia wyłącznika schodowego podwójnego jest nieco bardziej skomplikowany. Podłączenie włącznika schodowego podwójnego wymaga zastosowania czterech przewodów między lewą i prawą stroną. Po jednej stronie montuje się przewód fazowy, a po drugiej dwa przewody prowadzące do dwóch źródeł światła.

Schemat podłączenia wyłącznika schodowego

Każdy wyłącznik schodowy wyposażony jest w schemat będący podpowiedzią, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić operację. Do podłączenia łącznika przydadzą się więc: czytelny schemat wyłącznika schodowego, umiejętność odczytywania symboli oraz doświadczenie w pracach elektrycznych. Skuteczne i sprawne podłączenie wyłącznika zapewnia jednak nie tylko prawidłowy schemat. Kluczem do sukcesu jest wysokiej jakości wyłącznik schodowy od renomowanego producenta. O tym, jak podłączyć włącznik schodowy, wie najlepiej elektryk, który sprawnie i bezpiecznie przeprowadzi instalację.

Za duży wybór? Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez formularz kontaktowy i powiedz, czego potrzebujesz – pomożemy dobrać najlepszy wyłącznik schodowy dopasowany do Twoich preferencji i potrzeb!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl